Za hlučnosťou notebooku nehľadajte iba vyššie otáčky ventilátora, ale skôr dôvody, prečo tomu tak je. Po určitom čase sa každý ventilátor a každé chladenie zanesie od prachu a iných častíc, ktoré tam však nemajú miesto. Pre samotných užívateľov to má dopad najmä v zníženej výdrži batérie notebooku a v hluku, ktorý vydáva.
Ako funguje chladenie notebooku?
Za ideálnych podmienok sa dostáva studený vzduch otvorom, ktorý je umiestnený zboku či naspodku notebooku. Ventilátor je v notebookoch umiestnený do uceleného systému, ktorý chladí procesor, ale aj chipset či grafickú kartu. Po tom, čo vzduch prejde notebookom, vychádza von cez bočný otvor, pričom je už relatívne teplý, niekedy až horúci, v závislosti od intenzity chladenia.
Čo je príčinou zlého chladenia?
Akokoľvek sa budete o svoj notebook starať, aj tak sa budú do jeho ventilačného systému a chladenia dostávať rôzne mikročastice, ktoré ho svojim spôsobom poškodzujú. Tie častice laik len ťažko odstráni, väčšinou je k tomu potrebný profesionál. Samotné odstránenie prachu a nečistôt tak môže prebiehať napríklad stlačeným vzduchom v spreji, čo vám však odstráni len časť usadenín. Lepšou alternatívou je rozobratie celého systému a vyčistenie jednotlivých komponentov. Často sa v tejto fáze zistí závada na niektorom komponente, ktorý si neplní dobre svoju funkciu a treba ho opraviť či vymeniť. Býva to však spojené s výmenou celého ventilačného systému, ktorý môže byť intenzitou používania a vekom natoľko opotrebovaný, až sa úplne poškodil. Tieto usadené nečistoty vytvárajú akýsi film, ktorý zabraňuje horúcemu vzduchu dostať sa von. Tento proces sa môže neustále opakovať, pričom samotný ventilátor ide stále intenzívnejšie a snaží sa prehriatiu zabrániť. Vzduch sa však nedokáže efektívne dostať von z notebooku a teplota narastá. Ak je už príliš vysoká a ventilátor má plné otáčky, notebook sa automaticky vypne. Je to najmä z obavy o poškodenie jeho jednotlivých komponentov, ako aj pre úplne zničenie procesora, ktorý nevydrží tak veľkú teplotu.
Pozor na neopatrné zaobchádzanie
Pri čistení notebooku sa zvykne kontrolovať aj pasta, ktorá sa dá vymeniť a v mnohých prípadoch to má veľmi pozitívne účinky na chladenie ako také. Pri používaní treba spomenúť aj neopatrnosť, s akou sa často s notebookom zachádza. Vplyvom rôznych, aj nechcených, nárazov notebooku a neustálym premiestňovaním hrozí, že sa môže ventilácia a celý systém uvoľniť. V takom prípade sa začne z notebooku ozývať často až neznesiteľný hluk. Niekedy možno počuť aj rôzne nárazy do niečoho, čo zapríčiňuje najmä uvoľnená vrtuľa ventilátora. Všetky spoje v systéme tak musia byť adekvátne pritiahnuté, aby sa predišlo podobným komplikáciám.
Okrem prachu majú na intenzitu hluku vplyv aj spustené aplikácie či nesprávna poloha notebooku, ktorá mu neumožňuje dobre nasávať vzduch, a tak sa automaticky začne prehrievať.
Pri používaní notebooku by ste mali vedieť, že sa takýmto radikálnym zásahom do vášho notebooku dá predchádzať, a to pravidelnou návštevou servisu. V servise dokážeme zistiť prípadné skryté závady a poškodenia, ktoré by mohli mať vplyv na chladenie a na celkovú činnosť systému.