Čiernobiely televízor dnes už nájdeme len v múzeu, pričom veľmi rýchlo sme si zvykli na milióny farieb, ktoré dokáže televízor zobraziť. Aj dnes však nájdete mnohé technológie, ktoré sa využívajú na zobrazovanie farieb, ale nie sú vôbec také kvalitné, ako by sme očakávali.
Technológie na zobrazovanie farieb
V zásade sa stretávame v obchodoch s tromi technológiami, ktoré sú dostupné. Každá technológia má svoje výhody a nevýhody, pričom jej vlastnosti veľmi úzko súvisia s kvalitou zobrazovaných farieb. Nie každý spôsob zaručí, že kvalita bude tak vysoká, aby ste s ňou boli spokojný či už za denného svetla, alebo aj počas noci.
Plazma je typ televízora, ktorý mal pred pár rokmi veľký úspech, a to najmä vďaka hodnovernosti zobrazovaných farieb. Samotné obrazovky rozsvecujú malé články s obsahom plynov, ako sú xenón a neón, ktoré sa nachádzajú medzi dvomi sklenými doskami. Tento spôsob zaručuje, že sa vytvorí jasný a ostrý obraz, vďaka čomu si môžete vychutnávať aj pohybovo náročnejšie programy, ako sú rôzne športy či akčné filmy. Obraz je skvelý, avšak po určitom čase sa začne kaziť.
Pre ľudí sú oveľa známejšie LED a LCD obrazovky, respektíve televízory. LCD je prvotná metóda, ktorú postupne nahrádza LED forma. LED diódy môžu byť umiestnené pod zadnou stranou obrazovky, alebo aj po jej obvode, pričom rozdiely si všimnete pri spomínanom zobrazovaní farieb. Ak máte televízor s obvodovým usporiadaním LED diód, potom tie rozptyľujú svetlo na celú obrazovku. Ako laik si možno nevšimnete rozdiely, pri dlhšom pozeraní na dva rozdielne televízory však uvidíte kvalitnejší obraz na niektorom z nich. V zásade LED metóda nedokáže kvalitne zobraziť malé objekty, pretože na vysvietenie povedzme bodky na obrazovke musí vysvietiť, aj keď mierne, okolité diódy. Tak sa nezobrazuje len bodka, ale o niečo väčší objekt. Plazma v tomto smere problémy nemá, pretože táto technika poskytuje brilantný obraz. Na druhej strane si vyžaduje poriadnu dávku energie a dlhšie zapínanie.
Rozlíšenie – ešte kvalitnejší obraz
Na kvalitu obrazu má vplyv aj výber rozlíšenia. Samotné rozlíšenie hovorí o počte stĺpcov obrazových bodov, inak povedané pixelov a počte riadkov obrazových bodov. Zatiaľ čo u spomínaných plazmových televízoroch sú tieto hodnoty najlepšie, u LCD zabezpečuje kvalitu vysoký kontrastný pomer. Pri obraze treba spomenúť aj rôzne prídavné názvy, s ktorými sa stretáte pri televízoroch. V súčasnej dobe je to najmä FULL HD, ktoré zobrazujú objekty vo vysokej kvalite s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov. HD TV je používané označenie pri plazmových TV, ktoré zobrazujú obraz s pomerom 16:9. Podľa čísel by sme mohli povedať, že je to asi o štvrtinu horší obraz.
So zlou kvalitou obrazu u televízorov sa v PCexpres stretávame pomerne často. Je to problém, ktorý dokážeme vyriešiť a opraviť tak, aby televízor poskytoval čo najkvalitnejšie farby. Rozhodne si však treba dať pozor už pri výbere televízora, čo sme sa snažili načrtnúť v tomto praktickom článku.