Za predpokladu, že si za pripojenie k internetu poctivo platíte, máte plné právo rozhodovať o tom, kto a kedy používa vašu Wi-Fi sieť. Ak sa k nej niekto pripojí bez vášho vedomia alebo zvolenia, neoberá vás len o prenosovú kapacitu a rýchlosť pripojenia, ale vystavuje vašu sieť (a iné k nej pripojené zariadenia) zbytočným bezpečnostným rizikám a k tomu ešte aj porušuje zákon.
Našťastie máte ako majiteľ routeru viacero možností, ako takýchto „votrelcov“ odhaliť, od siete odpojiť a do budúcna prijať preventívne opatrenia, aby sa podobný incident nezopakoval.
Identifikácia zariadení pripojených k vašej Wi-Fi
Softvér s názvom Wireless Network Watcher bol vyvinutý presne pre účel monitorovania zariadení pripojených k Wi-Fi. Dostupný je zadarmo pre OS Windows a po inštalácii a úvodnej synchronizácii vám umožní prezrieť si v reálnom čase aktualizovaný zoznam všetkých pripojení. Zobrazené informácie sa neskúsenému oku môžu na prvý pohľad javiť nezrozumiteľné, no každá z nich má svoj význam a viaže sa k danému zariadeniu.
Názov zariadenia môže veľa napovedať najmä vtedy, keď sú všetky vaše vlastné zariadenia pomenované a vy si ich názvy aspoň približne pamätáte. Viac všeobecné názvy však môžu patriť, ako niektorému z vašich zariadení, tak i cudziemu. V prípadoch kedy názov nedáva zmysel, skúste identifikovať parameter označený ako „Network Adapter Company“. Ten spravidla obsahuje značku výrobcu zariadenia, čo môže byť taktiež veľmi užitočný indikátor. Aj ak vaše vlastné zariadenia nemajú rozoznateľné meno, môžete ich rozoznať podľa značky producenta.
Alternatívou pre majiteľov počítačov Apple je appka LanScan. Dobrými variantami pre mobilné operačné systémy sú WiFi Thief Detector (Android) a Fing (iOS).
Podobné aplikácie sú nesporne užitočné, no k routeru sa môžete jednoducho pripojiť i za pomoci internetového prehliadača. Váš router má totiž svoju vlastnú IP adresu a ak poznáte prihlasovacie heslo, môžete nad ním získať úplnú kontrolu. Najčastejšie bývajú IP adresami 192.168.1.1 a 192.168.0.1, no ak si nie ste istí, môže si vašu adresu overiť pomocou terminálu Comand Prompt (vo vyhľadávaní Windows zadajte „cmd“)
a v ňom potom spustením príkazu ipconfig. Vo výsledku sa zobrazí nasledovná (alebo veľmi podobná) informácia:
Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1
IP adresu následne zadajte do príkazového riadku prehliadača a navštívte domovskú stránku routeru. Tam najprv zadajte prístupové údaje (nájdete ich vytlačené na spodnej strane routeru) a po prihlásení vyhľadajte zoznam prihlásených zariadení. Obyčajne býva ukrytý pod položkou menu nazvanou „Status“, „Network“, „Home Network“ a podobne. V zozname sú opäť vypísané identifikačné údaje, ktoré vám môžu pomôcť nájsť nežiadúce zariadenia.
Čo je dôležité si pri tomto kroku uvedomiť je fakt, že v zozname nemusia byť všetky zariadenia pripojené k Wi-Fi, prípadne sa niektoré cudzie zariadenia môžu „tváriť“ ako vaše vlastné. Technicky zdatnejší užívatelia bez vášho zvolenia pripojení k vašej Wi-Fi môžu napríklad zmeniť meno pripojeného zariadenia (meno sa môže ponášať na niektoré z mien vašich vlastných zariadení), jeho MAC adresu (pripojenie cudzieho zariadenia pod MAC adresou patriacou vášmu), či prekonfigurovať IP adresu na statickú (cudzie zariadenie sa v zozname neobjaví vôbec).
Odstránenie pripojenia nežiadúceho zariadenia z Wi-Fi
Najbezpečnejším spôsobom, ako nechceného „čierneho pasažiera“ zo siete odpojiť je zmenou hesla Wi-Fi. To môžete urobiť priamo v ovládacom paneli routeru, v menu s nastaveniami. Prakticky to však bude tiež znamenať, že všetky vaše vlastné zariadenia budete musieť prihlásiť nanovo, s aktualizovaným heslom.
Dobre je tiež vedieť, že § 247 zákona 300/2005 Z.z. (Trestný zákon SR) pojednáva o nepovolených pripojeniach a klasifikuje ich ako trestné činy. Útočníkom na vašu Wi-Fi hrozí, pri dostatočných dôkazoch, odňatie slobody do doby až 3 rokov. Právo je teda jednoznačne na vašej strane.
Preventívne opatrenia
Aby ste podobným útokom predišli, dodržujte nasledujúce pravidlá:
- nezdieľajte heslo vašej Wi-Fi siete s nikým, kto nemá vašu plnú dôveru. Dávať ho každej návšteve nie je vašou povinnosťou. Prioritou je bezpečnosť
- heslo pravidelne meňte
- používajte dostatočne silné heslo, nie jednoduché, či krátke slováň
- vašu Wi-Fi sieť šifrujte. V nastaveniach routeru máte k dispozícii niekoľko rôznych spôsobov šifrovania
- pravidelne meňte aj prístupové heslo do routeru samotného