Každý z nás sa aspoň raz stretol v živote s tým, že mu slúchadlá hrali len v určitej polohe. Mávali sme rukami a krútili káblom až dokým sme nepočuli zvuk bez akéhokoľvek rušenia. Rovnako ako aj s externými zariadeniami, tak aj s internými súčiastkami typu čipy alebo rezistory môžu nastať rôzne problémy. Jedným z najčastejších chýb pri modeloch iPhone 7 býva problém s audio IC alebo takzvaným audio čipom. Jednoducho povedané, nefunguje Vám vôbec audio zo smartfónu. Symptómy môžu byť jednotlivé, kombinované alebo aj všetky naraz v rozsahu: nejde hlasitý odposluch, nedokážete nahrávať nahrávky z aplikácie diktafón, nefunguje slúchadlo počas hovoru, nefunguje mikrofón, telefón sa svojvoľne reštartuje. Ako tomu predísť? Bohužiaľ, vyhnúť sa tomu nedá.
Jednoducho jedného dňa Vám bez akéhokoľvek náznaku alebo upozornenia odíde audio čip a jediná možnosť, ako daný problém opraviť je prísť ku nám do PCexpres-u a zariadenie prijať na servis základnej dosky. Taká oprava sa radí medzi najnáročnejšie opravy vôbec. Samooprava problému, ako je tento je veľmi riskantná a v prípade, že sa rozhodnete k tejto možnosti Vás varujeme, že v prípade neúspešnosti opravy je následne servis v servisnom stredisku o niečo drahší, nakoľko prišlo k neodbornému zásahu na zariadení a oprava môže byť o niečo komplikovanejšia. Prečo komplikovanejšia? Technik nevie presne, čo bolo vykonané na základnej doske, v akom stave bola pred zásahom a práve neodborným zásahom mohlo prísť ešte k väčšiemu poškodeniu, aké bolo pred „samoopravou“. Tak a teraz k veci.
Čo je to vlastne Audio IC?
Audio IC je maličký čip, ktorý ma na starosti celkovú funkčnosť audia (zvuku) v zariadení. Prečo sa tak často kazí pri modeloch iPhone 7? V tomto prípade došlo k nešťastnej konštrukčnej vade, kde konštruktéri od spoločnosti Apple umiestnili daný Audio IC na zlom mieste a to hneď na kraji základnej dosky. Pri nešťastnom páde alebo jednoduchom nosení mobilu vo vrecku (najmä vo vrecku na zadnej strane), môže dôjsť k ohybu v danej časti a príde práve k znefunkčneniu audia. Čip sám o sebe nie je poškodený, ale dôjde k vytvoreniu studeného spoja, kde jeden z kontaktov sa oddelí od základnej dosky, a to spôsobí znefunkčnenie audia.
Čo všetko potrebujeme pre servis zariadenia?
Pre správnu a čo najlepšiu opravu potrebujeme profesionálne nástroje špecializovane práve na podobné typy opráv základných dosiek, ako je táto. Pre úspešne rozobratie zariadenia je potrebné mať špeciálny pentalobe skrutkovač určený na otváranie iPhonov, prísavku pre oddelenie LCD od rámu, tzv. phillips skrutkovač, tri-point skrutkovač, standoff skrutkovač, pinzetu a spudger. Pre následnú opravu základnej dosky je potrebné mať PCB držiak (držiak dosky plošných spojov), mikroskop, kefku, spájkovačku, hot-gun (teplovdušná pištoľ), flux, cín a izopropylalkohol. Ak všetko toto vlastníte, tak ste pripravený na vykonanie servisu tohto druhu.
Ako teda postupujeme pri oprave Audio IC?
Prvým krokom je prijatie zariadenia na jednej z našich pobočiek. Akonáhle máme zariadenie u nás, pošle sa na našu centrálu, kde technik špecializujúci sa na podobné problémy zariadenie prevezme a pustí sa do servisu. Po prevzatí servisu technik zariadenie otvorí, odpojí batériu a vyberie pôvodný displej zo zariadenia. Následne všetky komponenty ako zadná kamera, nabíjací konektor, antény, bočné a vypínacie tlačidlá sa odpoja zo základnej dosky a odložia. Základnú dosku pripevníme pre lepšiu manipuláciu na PCB držiak. Na prvý pohľad čip nevidíme, keďže je zakrytý ochranou samolepiacou páskou. Ten pomocou skalpela odlepíme z dosky a polovicu odhrnieme. Teraz už audio IC vidíme (viď fotka).
Pridáme trocha fluxu po stranách čipu, zoberieme hot-gun spoločne s pinzetou a pomalým krúžením nahrievame čip pri 350 stupňoch až dokým sa kontakty medzi doskou a čipom nerozpustia a čip sa neuvoľní. Jemne ťukneme do čipu a skontrolujeme či je pripravený na vybratie. Pokiaľ vypadol zo svojho obvyklého miesta, pomocou pinzety čip vyberieme a položíme na miesto, kde ho nestratíme. Pri vyberaní dávame pozor, aby sme nestrčili do okolitých rezistorov a tým neprerušili spojenie medzi nimi a doskou. Po vybratí audio IC pridáme trocha fluxu na miesto kde bol predtým čip, zoberieme spájkovačku a spájkovací knôt, a jemným posúvaním spoje vyčistíme.
Po vyčistení jemne vyčistíme miesto alkoholom. Následne zoberieme náhradný čip ktorý pripevníme na držiak, pridáme trocha fluxu a pomocou spájkovačky a cínu čip „reballneme“. Výsledkom tohoto postupu je pripravený čip na nasadenie do dosky. Na miesto kde pôjde audio IC pridáme trochu fluxu, zoberieme hot-gun a jemným krúžením vrátime čip na miesto. Presvedčíme sa či je správne nasadený. Ak sa zdá všetko správne, prečistíme dosku od fluxu 99% izopropylalkoholom a kefkou, zalepíme späť plastovú krytku a zložíme zariadenie do pôvodného stavu.
Ako teraz zariadenie otestovať?
Jednoducho zariadenie po vrátení do pôvodného stavu zapneme. Po zapnutí zariadenia vyskúšame pár rôznych možností. Prvá možnosť je zapnúť aplikáciu diktafón ktorá je predinštalovaná v každom iPhone. Pokiaľ nahrávanie funguje a registruje to Váš hlas, audio IC je funkčné a oprava bola úspešná. Druhá možnosť ako otestovať funkčnosť čipu je zavolať akémukoľvek známemu. Po vytočení jeho čísla stlačiť hlasitý odposluch a pokiaľ aj to funguje normálne ako predtým, oprava bola úspešná a audio IC je funkčné. Teraz ostáva už len úspešne uzavrieť zákazku a kontaktovať zákazníka. Zákazník po prevzatí môže zariadenie používať ako predtým, bez akýchkoľvek obmedzení.