Prvá verzia dizajnovo hneď na prvý pohľad rozpoznateľných Bluetooth slúchadiel AirPods sa objavila koncom roku 2016. Boli praktickou a zároveň sofistikovanou odozvou na dopyt v oblasti wearable elektroniky a ako také sa stretli s vrúcnym prijatím. Dva modely prvej verzie, A1523 a A1722, boli na nosenie priamo do uší a úspešne sa predávali do roku 2019, kedy ich nahradili modely A2032 a A2031. Tie vyzerali na pohľad rovnako, no v Apple im pridali aj zopár nových funkcií. K výraznejšiemu posunu vo funkcionalite a čiastočnému re-dizajnu došlo tiež ešte v roku 2019, v novej generácii AirPods Pro (modely A2084 a A2083). No a v minulom roku do rodiny AirPods pribudli aj Max (model A2096) – veľké slúchadlá na nosenie cez hlavu.
Aby ste z AirPods dostali čo najviac, prospeje, ak budete vedieť, ktorý model presne vlastníte. Zistíte to tak, že pozriete na spodnú stranu slúchadiel, kde je číslo modelu priamo napísané. Pri AirPods Max musíte hľadať pod penovou výstelkou ľavého slúchadla (AirPods Max však majú zatiaľ iba jeden model). Druhou alternatívou je použiť zariadenie, ku ktorému sú slúchadlá pripojené. Pri iOS 14: Nastavenia > Bluetooth > nájdite slúchadlá podľa mena > stlačte „i” a nájdite informáciu o čísle modelu.
Pri nižších verziách iOS: Nastavenia > Všeobecné > Informácie a nájdite názov slúchadiel.
Pre viac detailov, vrátane identifikácie druhov nabíjacieho puzdra, navštívte oficiálnu stránku výrobcu.
Tipy a triky pre efektívnejšie používanie AirPods
1. Premenovanie AirPods – predvolené pomenovanie AirPods je podľa mena užívateľa, napríklad „Petrove AirPods“. Ich premenovanie na vhodnejšie meno je možné takto: Nastavenia > Bluetooth > nájdite slúchadlá podľa mena > info ikonka > Meno. Zobrazí sa klávesnica a meno len prepíšte.
2. Párovanie so zariadeniami Apple – pri párovaní s novým iPhone-om na ňom najprv zapnite Bluetooth. Potom otvorte nabíjacie puzdro slúchadiel a AirPods nechajte dnu. Na displeji smartfónu sa objaví oznam o tom, že slúchadlá nie sú pripojené. Stlačte „Pripojiť“. Následne stlačte a podržte tlačidlo na zadnej strane nabíjacieho puzdra. Na displeji sa po krátkej chvíli objaví oznam o úspešnom pripojení. Nabudúce sa slúchadlá už vždy automaticky pripoja po vybratí z puzdra. Synchronizácia AirPods s iPad-om, či inými zariadeniami pridanými vo vašom Apple užívateľskom účte, je automatická.
3. Párovanie so zariadeniami iných značiek – na zariadeniach Android v menu pre funkciu Bluetooth zvoľte možnosť „Spárovať nové zariadenie“. Otvorte nabíjacie puzdro AirPods a na smartfóne potvrďte párovanie. V prípade, že sa slúchadlá na Androide nezobrazujú ako jedna z možností, stlačte tlačidlo na zadnej strane puzdra a podržte ho až pokým svetlo medzi slúchadlami v puzdre nezabliká. Potom by sa už AirPods mali zobraziť i na smartfóne.
4. Kontrola stavu batérie AirPods – karta s informáciou o stave batérie slúchadiel i nabíjacieho puzdra sa zobrazí na iPhone-e automaticky, stačí aby ste do puzdra vložili aspoň jedno zo slúchadiel. Tieto informácie sú tiež dostupné vo widgete „Batérie“, dostupnej vo Widgets menu (zobrazí sa po postupnom ťahaní prstom na displeji smerom doprava).
5. Aktivácia hlasovej asistentky Siri pomocou AirPods – AirPods, keď ich máte vložené v ušiach, reagujú na dvojité poklepanie prstom. Pôvodným nastavením pre túto užívateľskú interakciu je aktivácia hlasovej asistentky Siri, ktorej sa vzápätí môžete prihovoriť cez mikrofón zabudovaný v slúchadlách.
6. Zmena aplikácie spustenej po dvojitom poklepaní – funkciu, ktorá sa po dvojitom poklepaní spustí však môžete zmeniť: Nastavenia > Bluetooth > nájdite slúchadlá podľa mena > info ikonka > Poklepanie na AirPod. Tu nájdete možnosti, pomocou ktorých sa dajú definovať funkcie pre pravé i ľavé slúchadlo. Poznámka: Dvojitým poklepaním tiež zrušíte prebiehajúci telefonický hovor.
7. Nájdite stratené AirPods – ak sa vám stane, že ste slúchadlá AirPods niekde stratili, môže vám pomôcť aplikácia „Nájsť“. Vďaka nej je AirPods možné lokalizovať pokiaľ sú v nabíjacom puzdre. Aj ak sú slúchadlá mimo puzdro, napríklad niekde v dome, či byte, stále na nich môžete nahlas prehrať zvuk a hľadať ich podľa neho.
8. Kontrola automatickej detekcie uší – môžete sa rozhodnúť, či vám viac vyhovuje aby sa, po vložení AirPods do uší, z nich automaticky spustila hudba (a po vytiahnutí zasa vypla): Nastavenia > Bluetooth > nájdite slúchadlá podľa mena > info ikonka > Automatická detekcia ucha.
9. Zdroj mikrofónu – aj slúchadlo, v ktorom je aktivovaný mikrofón môžete zmeniť, podľa toho či preferujete hovoriť do pravého, alebo do ľavého: Nastavenia > Bluetooth > nájdite slúchadlá podľa mena > info ikonka > Mikrofón. Jedna z možností je aj automatický prechod, podľa intenzity zvuku v mikrofóne.
10. Oznámenie o volajúcom – nie vždy máte možnosť sledovať displej smartfónu, či Apple Watch, aby ste pri prichádzajúcom hovore videli, kto vám volá. Špecifickým nastavením dosiahnete, že vám bude meno volajúceho oznámené priamo do slúchadiel: Nastavenia > Telefón > Oznámenie hovorov > Iba slúchadlá.
11. Farebné svetelné LED indikátory na puzdre – puzdro môže svietiť rôznymi farbami a tie vždy oznamujú niečo iné:
-
zelená znamená, že AirPods sú plne nabité.
-
oranžová naznačuje, že puzdro je takmer vybité a slúchadlá dokáže nabiť už len raz. Ak oranžová bliká, budete musieť AirPods znovu spárovať so zariadením.
-
ak puzdro bliká bielym svetlom, slúchadlá sú pripravené na pripojenie so zariadením.
12. Použitie len jedného slúchadla – táto možnosť prichádza do úvahy, ak potrebujete ušetriť energiu. Obe slúchadlá vydržia na jedno nabitie 5 hodín prevádzky, no tento čas sa dá takmer zdvojnásobiť používaním len jedného slúchadla.
13. Zdieľanie – keďže iPhone dokáže rozoznať všetky slúchadlá AirPods a Beats vo svojom okolí, prehrávanú hudbu je možné zdieľať pomocou funkcie AirPlay prístupnej v „Ovládacom centre“.
Tipy iba pre slúchadlá generácie AirPods Pro
14. Premeňte AirPods Pro na načúvacie slúchadlo – slúchadlá vo verzii Pro, v kombinácii s funkciou Apple Live, sú prispôsobené aj na zosilnenie zvuku okolo vás, prípadne počúvanie zvukov z inej miestnosti. Nasaďte si AirPods a v menu pod „Ovládacie centrum“ poklepte na ikonku ucha. Aby ste zistili silu zvuku okolia v decibeloch, stlačte „Aktívne počúvanie“ a informácia sa zobrazí na displeji iPhone-u. Prenos zvuku zo smartfónu do slúchadiel je možný v dosahu Bluetooth.
15. Test priliehavosti k uchu – zlepšením v porovnaní s pôvodnou verziou je, že AirPods Pro obsahujú tri páry vymeniteľných silikónových koncových štupľov, aby lepšie sedeli v uchu. Ktorú veľkosť štupľov zvoliť, zistíte pomocou testu. Nájdete ho tu (iOS 13.2 a vyššie): Nastavenia > Bluetooth > nájdite slúchadlá podľa mena > info ikonka > Test nasadenia štupľov > Pokračovať > Prehrať.
16. Priestorové audio – zvuk obohacujúci zážitok zo sledovania videa priestorovými efektami aktivujete v Nastavenia > Bluetooth > nájdite slúchadlá podľa mena > info ikonka > Priestorový zvuk
17. Filtrovanie šumu – eliminácia šumu z prostredia prebieha na niekoľkých úrovniach. Silikónové koncovky ho vďaka lepšej priliehavosti blokujú mechanicky, no AirPods Pro majú aj funkciu elektronickej detekcie šumu a automaticky ho kompenzujú „anti-šumom“. AirPods Pro majú mikrofóny orientované nielen smerom von z ucha, ale i dnu. Tak dokážu snímať neželaný hluk a pomáhajú lepšie vyladiť transparentnosť zvuku. Nastavenia > Bluetooth > nájdite slúchadlá podľa mena > info ikonka > Redukcia hluku / Transparentný režim / Vypnuté (Na prepínanie je možné využiť aj tlakový senzor priamo na slúchadlách.)
18. Prispôsobenie ovládania tlakových senzorov - na AirPods Pro je, okrem funkcií spustených stlačením senzora, možné nastaviť aj rýchlosť a trvanie stlačenia, aby ste predišli zmenám v dôsledku náhodného dotyku: Nastavenia > Bluetooth > nájdite slúchadlá podľa mena > info ikonka > Ľavé / Pravé
Pôvodné nastavenia sú:
Jedno stlačenie – spustenie prehrávania hudby, pauza, prijatie prichádzajúceho hovoru
Dve stlačenia – nasledujúca skladba
Tri stlačenia – predchádzajúca skladba
Dlhé stlačenie – prepínanie medzi redukciou zvuku a transparentným režimom