Mnohí z vás sa pripájate pomocou mobilných zariadení k verejným Wi-Fi sieťam – tzv. „Wi-Fi hotspotom“. Nájdete ich v nákupných centrách, v reštauráciách, úradoch, na verejných priestranstvách v centre miest, ba dokonca v niektorých slovenských vlakoch. Čo však možno neviete je, že vašu online aktivitu môže sledovať tretia strana. „Zlodeji dát“ môžu zneužiť vaše informácie, ktoré odosielate alebo príjimate na vašom zariadení.
Ak vaše pripojenie k Wi-Fi sieti nie je šifrované, ktokoľvek v blízkom okolí môže monitorovať tok informácií medzi vašim počítačom a hotspotom Wi-Fi. Nebezpečné sú najmä nezabezpečené siete, ku ktorým nepotrebujete heslo. Technológia Proxy môže zachytiť užívateľovu komunikáciu a uložiť ju na počítači „scammera“, ktorý ju následne odošle reálnemu Wi-Fi hotspotu. Charakteristickým znakom je spomalenie pripojenia, ale to si však nemusíte všimnúť. Ďalšie bezpečnostné hrozby používania verejných Wi-Fi sietí definovala v štúdii spoločnosť Eset:
Evil twin login interception – hackeri vytvoria sieť, ktorá pripomína legitímny Wi-Fi hotspot, pri pokusoch prihlásiť sa do ich siete získajú prihlasovacie údaje.
Útok cez doteraz neznámu bezpečnostnú dieru – Zero-day útoky na operačný systém alebo aplikácie.
Odchytávanie komunikácie – logovanie komunikácie a prenos informácií do siete hackera.
Vykrádanie dát – tzv. man-in-the-middle útok - máte pocit, že komunikujete napríklad s bankou, no v skutočnosti posielate svoje údaje kyber-kriminálnikovi.
Ako sa bezpečne pripojiť k verejnej Wi-Fi sieti?
Ak sa už rozhodnete pripojiť na verejne prístupnú Wi-Fi sieť, skúste sa držať nasledujúcich krokov. Tie zvyšujú pravdepodobnosť, že vaše dáta nezneužije tretia strana.
Pripájajte sa na bankové siete, len ak sú zabezpečené
URL bankových sietí sa začína s „https“, prípadne sa zobrazujú s ikonou zámky. Označujú, že pripojenie je šifrované a tým pádom bezpečnejšie.
Nevyplňujte údaje na nezabezpečených stránkach
Situácia vzniká najmä pri vykonávaní činností, ktoré vyžadujú meno a heslo. Ak sa napríklad prihlasujete do e-mailového účtu často zo zahraničia, je vhodné založenie alternatívneho konta, kde si presmerujete poštu.
Chráňte svoje mobilné zariadenia softwarom na internetovú ochranu
Používajte antivírus aj na mobile, či tablete. Štandardným stupňom ochrany je osobný firewall, kvalitný antivírusový program a detekčný systém proti sieťovým útokom (IDS). Odporúčame produkt Smart Security od slovenskej spoločnosti Eset.
Posielajte dôležité súbory a komunikujte šifrovanou cestou
Použite službu, ktorá zašifruje vaše pripojenie k webovej službe. Príkladom je šifrovanie SSL, ktorú používa služba Google. Pre bezpečnosť komunikácie. Snažte sa obmedziť komunikáciu cez otvorené komunikačné systémy alebo internetový chat. Ako alternatívu použite telefonovanie cez internet. Príkladom je komunikačná platforma Skype, ktorá používa uzatvorený prenosový protokol.
Zabezpečte aj svoju domácu Wi-Fi
Nastavte si dostatočne bezpečné heslo, ktoré je jedinečnou kombináciou čísiel, písmen aj symbolov. Pri konfigurácii siete si vyberte vyšší stupeň ochrany – nastavenie technológie zabezpečenia WPA2.
Pre bezpečné prihlasovanie do verejných wi-fi sietí odporúčame dodržovať vyššie uvedené body. Slovné spojenie „mne sa to stať nemôže...“ nadobúda opodstatnenie, až keď sa vám niekto odcudzí a zneužije dáta. Prípady sa objasňujú ťažšie, preto vám odporúčame používať spomenuté kroky pre bezpečné používanie verejných Wi-Fi sietí. Nikdy neviete, kto má zálusk na vaše dáta.