Prišli ste z práce a doma vás čakal dohryzený ovládač, kábel, poškriabaný tablet či zahrabaný telefón? Ak áno, tak vedzte, že nie ste sám. Štúdia americkej poisťovacej spoločnosti Square Trade dokonca odhalila presné čísla, ktoré stoja za srdcervúcimi previnilými pohľadmi našich miláčikov. Výsledky preukázali, že psy a mačky v domácnosti sú zodpovedné za poškodenie viac ako ôsmich miliónov elektronických zariadení ročne. Suma, ktorá zahŕňa opravu alebo výmenu poškodenej elektroniky, predstavuje hodnotu takmer troch miliárd dolárov za rok.
Výsledky prieskumu odhalili, že dve tretiny incidentov, pri ktorých bola elektronika poškodená, boli spôsobené tým, že si zviera zariadenie zobralo do úst. Každý šiesty majiteľ domáceho zvieraťa tvrdí, že jeho pes alebo mačka v minulosti minimálne raz ocikalo alebo ovracalo domácu elektroniku. Až 21 % prípadov poškodenia elektroniky nastalo vtedy, keď majiteľom kvôli domácemu zvieraťu padlo elektronické zariadenie na zem. A až 33 % poškodených elektronických zariadení predstavovali smartfóny.
Milovníci psov by mali byť obzvlášť pozorní pri sledovaní a výchove svojho najvernejšieho priateľa. Štúdia totiž preukázala, že pri psoch je dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť vzniku škôd na elektronických zariadeniach. Ak máte doma samčeka, táto pravdepodobnosť sa ešte zdvojnásobuje. Väčšie riziko predstavujú aj zvieratá s nadváhou, pri ktorých je o 72 % vyššia pravdepodobnosť, že spôsobia škodu na elektronike.
Približne 17 % majiteľov si však myslí, že ich maznáčikovia ničia elektroniku v domácnosti zámerne, keď im chcú ukázať svoju nespokojnosť a frustráciu. Štúdia upozorňuje, že ľudia, ktorí majú zvieratko vo svojej bezprostrednej blízkosti, majú štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že dôjde k poškodeniu elektroniky práve zavinením zvieraťa. Ak ich navyše púšťate do postele, máte trojnásobne vyššiu pravdepodobnosť, že vašu elektroniku poškodia práve oni.
Zničená elektronika stojí nielen peniaze na opravu či výmenu, ale predstavuje aj vážne riziko pre zvieratá. Hryzenie elektroniky môže spôsobiť elektrický šok, popálenie alebo otravu. Veterinári varujú, že k vážnym popáleninám v ústnej dutine môže pribudnúť aj smrteľne nebezpečné popálenie žalúdka. Najväčšie riziko hrozí šteniatkam a mačiatkam, ktoré majú tendenciu hrýzť všetko, čo im príde do cesty. Nevedia totiž rozlíšiť elektronické zariadenie od svojej hračky. Domácich miláčikov je preto potrebné od malička vychovávať, elektroniku zbytočne nenechávať v ich dosahu a fyzicky ich unaviť, aby nemali potrebu vydávať energiu inými aktivitami.