Čas nie sú len peniaze, ale vo svete rýchleho sledu udalostí a neustále vyžadovanej pozornosti aj komoditou, ktorej hodnotu je čoraz ťažšie vyčísliť. Zorganizovať si ho tak, aby ste načas stihli všetky záväzky, zostali vám chvíle pre seba, k tomu aj nejaká rezerva, a nezotrvávali ste pri tom v konštantnom strese je umenie. A kľúčovým prvkom tohto umenia dobrej organizácie je plánovanie.
Kalendárové aplikácie patria už dlho k štandardným nástrojom na rozvrhnutie si časového priebehu dní, týždňov, či celých mesiacov v pracovnej i osobnej sfére života. Predstaviť si život bez pozvánok, alarmov, pripomienok, opakovaného výskytu alebo farebného kódovania udalostí dnes možno len veľmi ťažko.
Nie všetky kalendárové appky sú si však rovné a to najmä z dvoch dôvodov. Väčšina appiek tohto druhu nie sú samy osebe kalendármi, ale vyžadujú pripojenie k jednému zo známych existujúcich kalendárov (napríklad Google Calendar). Fungujú tak len ako akési vizuálne rozhrania umožňujúce manipuláciu daného kalendára, občas obohatené o isté unikátne funkcie.
Druhým častým nedostatkom je, že appky fungujú len na jednej platforme a chýba prístup, či synchronizácia zariadení s inými operačnými systémami.
Kritériá dobrej kalendárovej aplikácie
Čo charakterizuje kvalitnú kalendárovú aplikáciu?
Je ľahko použiteľná a má intuitívne užívateľské rozhranie. Vyžaduje minimum interakcií (klikania, dotykov na displeji), hľadania ovládacích prvkov (tlačidiel), či otvárania vnorených menu.
Má všetky potrebné funkcie a dá sa dobre prispôsobiť vašim individuálnym potrebám. Naše individuálne časové harmonogramy sa vždy v niečom líšia a každý z nás uvíta iné funkcie, mnohí tiež ocenia možnosti “doladenia” na mieru, prípadne bezproblémovú integráciu s inými aplikáciami.
Všetky funkcie aj spoľahlivo fungujú. Očakávania ohľadom tohto druhu softvéru, na ktorom závisí veľa dôležitých rozhodnutí, by mali byť vysoké. Zlyhania služieb, “bugy”, obavy o bezpečnosť a podobne si pri kalendároch môže dovoliť len málokto.
Jednoduché zdieľanie, teda podpora tímovej práce, včasné upozornenia na nadchádzajúce stretnutia a mítingy, dobrá komunikácia s emailovými klientmi a možnosť pripojenia príloh by mali byť štandardom.
Prístup zo všetkých bežných platforiem a operačných systémov. Byť v tomto smere odkázaný len na jednu možnosť je z pohľadu produktivity menej ako optimálne.
Najlepšie kalendárové appky
Google Calendar - popularita a úspech produktu Google vyplýva hlavne z jeho výbornej prenosnosti (portability). Keď raz vo vašom účte vytvoríte nový kalendár, môžete ho následne prepojiť s väčšinou ostatných aplikácií, ktoré používate a pri ktorých to dáva zmysel. Napríklad, ak potrebujete nejaké špecifické funkcie, ktoré táto aplikácia neobsahuje. Integrácia s Gmailom je plynulá čo do výkonu a prirodzená čo sa ovládania týka - priamo z Gmailu je možné vytvárať kalendárové udalosti a hneď ich aj zdieľať. Google Calendar tiež umožňuje prezeranie pracovného programu kolegov a ľahkú identifikáciu prípadných konfliktov. Hoci neexistuje desktopová verzia, webová verzia a Android aplikácia sú doposiaľ úplne postačujúce.
Outlook - i napriek tomu, že Microsoft Outlook je v prvom rade emailový klient, kalendár je dlhodobo jeho neoddeliteľnou súčasťou. Zjednotenie emailov, kontaktných údajov, poznámok a úloh na jedinom mieste ocení každý, koho všedný pracovný deň vyžaduje jednoduchú a rýchlu synchronizáciu všetkých týchto komponentov. Outlook, poháňaný technológiou Microsoft Exchange Server, je tiež skvelým riešením pre firmy, ktoré potrebujú vysokú mieru transparentnosti a monitorovania rozdelenia pracovného času zamestnancov. Jednoduché a prirodzené usporiadanie, nekomplikovanú navigáciu, či ovládací panel podobný ostatným produktom MS Office si však iste obľúbite aj ako individuálny užívateľ/ka. Outlook prináša rokmi overený dizajn kalendára s rozdelením vhodným pre najdetailnejšie plánovanie. Funguje na všetkých platformách, vrátane online verzie a mobilných aplikácií (s o čosi nižším rozsahom funkcií).
Apple Calendar - ani tento technologický gigant, podľa očakávania, nezaostáva v poskytovaní prvotriednej kalendárovej appky. Apple Calendar je natívnou súčasťou iOS i macOS a automatická synchronizácia naprieč zariadeniami Apple je samozrejmosťou, rovnako tiež ovládanie hlasovým asistentom Siri. Priamočiara a bez ťažkostí je aj komunikácia s Google Calendar, MS Exchange Server a inými populárnymi službami podobného razenia. Čistý a minimalistický dizajn umožňuje, bez zbytočne rušivých elementov, sústrediť sa na rýchlu a efektívnu manipuláciu. Titul eventu, miesto konania, notifikácie, možnosť zaslania pozvánok iným účastníkom a pridania poznámok, či dokumentov prebieha pohodlne a bez stresu.
Any.do - inou, pre plánovanie práce i osobného života dôležitou aplikáciou je “to do list” (zoznam úloh). Práve túto funkcionalitu s kalendárom výborne kombinuje appka Any.do, prístupná doslova na všetkých platformách, vrátane hlasových asistentov (Amazon Alexa) a smart hodiniek. Jednoduché a rýchle ovládanie, farebný, ale nie komplikovaný dizajn, funkcie ako stopovač času, alebo nákupný zoznam a blesková synchronizácia v reálnom čase si vás určite získajú. Rozšírená verzia je spoplatnená.
Business Calendar 2 - aplikácia výhradne pre Android a jeden zo silnejších konkurentov Google Calendar. Charakterizujú ju bohaté možnosti náhľadov podľa zvolených časových období, farebné kódovanie jednotlivých udalostí, alebo celých skupín, synchronizácia s Google Calendar a MS Exchange Server a tiež výber z viacerých hlavných grafických tém. Výborná pomôcka, vďaka ktorej nezabudnete na žiaden narodeninový dátum a informovaní budete i o štátnych sviatkoch v 56 krajinách sveta. Business Calendar 2 je celý zadarmo, ale obsahuje reklamy.
Lightning - ak patríte k fanúšikom OS Linux a hľadáte kalendárové rozšírenie emailového klienta Mozilla Thunderbird, Lightning patrí k najlepším a najobľúbenejším add-on riešeniam. Jeho súčasťou sú ľahké a na prvý kontakt zrozumiteľné rozhranie, premena emailov na udalosti vždy keď je to potrebné a plynulý manažment pozvánok, či odpovedí na ne. Miernou nevýhodou je, že Lightning nie je samostatne funkčnou appkou v bežnom zmysle slova.
Cozi - kalendár pre Android a iOS bude najviac vyhovovať rodinám. Spoločné účty a pokročilé zdieľanie udalostí, zoznamov všetkého druhu a dokonca i receptov sú presne tým, čo potrebujete k optimálnej súčinnosti v rámci užšieho aj širšieho rodinného kruhu. Jednostranové denné prehľady sú tiež výborným prostriedkom na zefektívnenie chodu domácnosti, transportu detí do školy a na krúžky i plánovania voľného času.
Najlepšie spoplatnené kalendárové appky
Fantastical - je funkciami nabitý produkt pre zariadenia od firmy Apple. Moderný dizajn, automatická podpora zemských časových pásiem, tematické farebne rozlíšené kalendáre, aktuálne počasie, zoznamy úloh a integrácia videokonferencií od všetkých známych poskytovateľov majú naozaj čo ponúknuť každej z cieľových skupín užívateľov.
Woven - okrem všetkých štandardných funkcií disponuje Woven mimoriadne užitočným nástrojom umožňujúcim analýzu času vami stráveného nejakou činnosťou, predtým zaznačenou v kalendári. Ako dlho ste pracovali osamote a ako dlho v skupine? Koľko času ste strávili na mítingoch a koľko na video hovoroch? Odpovede na všetky tieto otázky nájdete, v prípade potreby, prehľadne graficky znázornené na špeciálnom paneli appky.
Timepage - appka pre iOS z dielne uznávanej značky tlačených diárov Moleskine prináša viac než už na prvý pohľad nádherný dizajn. Na rýchlosť, dobrú kompatibilitu s inými kalendármi, príjemné automaticky generované tipy nad rámec pripomienok (napr. “Posledná pracovná udalosť týždňa, potom 2 dni voľno.”), možnosť zobrazenia v rozdelenom okne vedľa iných appiek a na skvelú ovládateľnosť si zvyknete okamžite. No grafické spracovanie je predsa len tým, čo, podobne ako fyzické Moleskine zápisníky, zanecháva najväčší dojem. Prehľadná, až perfekcionistická proporcionalita prvkov, striedma úspornosť a autentické farebné kombinácie spoločne vytvárajú dokonalý výsledok.