Pamätáte sa ešte na svoj prvý mobil? Aké ľahké bolo podľa jeho tvaru ihneď určiť aj značku? Na batériu s výdržou dva týždne? Pripomeňte si spolu s nami, ako sa odvtedy zmenili dizajn i technické parametre mobilov.
Prvý komerčný mobilný telefón „do ruky“ priniesla v roku 1984 Motorola. Volal sa DynaTAC, vážil 790 gramov, meral 25 cm a jeho prirovnávanie k tehle nebolo úplne nemiestne. Stál takmer 4000 dolárov (dnešných $ 9000, po prepočítaní inflácie) a predstavoval luxusný produkt, ktorý okrem telefonovania slúžil aj ako symbol prestíže.
Dnes, viac ako tri desaťročia neskôr, sú mobily neoddeliteľnou súčasťou života miliárd ľudí a vďaka zlúčeniu s počítačovými technológiami už dávno neslúžia len na telefonovanie. Plnia mnoho dôležitých funkcií a keď nám občas neslúžia podľa našich predstáv, cítime sa obmedzení. Hovory, textové správy, rýchly prístup k službám a zábave, geolokácia, ovládanie na diaľku a pri tom všetkom široké možnosti výberu parametrov a modifikácie podľa potreby.
Za tie roky sa u mobilných telefónov udialo mnoho zmien v dizajne aj vo vývoji jednotlivých komponentov.
Pamäť
Pôvodne boli v pamäti telefónu uložené iba čísla a textové správy. Postupne pribudol priestor na fotky, či hudbu a neskôr sa objavili aj vymeniteľné MicroSD karty.
Dnes už priamo v mobiloch nájdeme bežne od 32 do 64 GB (a 256 GB MicroSD), čo je dosť na uloženie fotiek, hudby, videa aj viacerých aplikácií súčasne.
Pripojenie na Internet
V časoch prvých mobilov sa pripojenie k Internetu obmedzovalo len na počítače. S ponukou prvého mobilného Internetu prišla v roku 1996 vo Fínsku Nokia. Pripojiť sa bolo vtedy možné len na zariadení Nokia 9000 Communicator.
Popularita mobilného Internetu rýchlo rástla a od roku 2016 je prehliadanie cez mobilné zariadenia populárnejšie ako cez desktop PC. Dizajnéri webstránok sa už dávnejšie pri tvorbe riadia princípom „mobile first“. Telefóny slúžia aj na zber a prenos hodnotných dát o správaní užívateľov a v menej rozvinutých častiach sveta sa práve vďaka mobilnému Internetu, stali telefóny v mnohých ohľadoch zdrojom nových príležitostí. Ako napríklad v prípade tínedžera z Nigérie, ktorý začal programovať na telefóne Nokia 2690.
Mobilné dáta
S rozmachom služieb mobilného Internetu rástli aj nároky na rýchlejšie a plynulejšie prehliadanie. To nám kedysi umožňovalo najmä WiFi. Mobilné dáta boli obmedzené a limitujúce.
Postupne operátori reagovali na dopyt a my tak máme na výber viacero dátových programov – predplatené neobmedzené dáta, či platbu až podľa toho koľko presurfujeme. Zvýšila sa aj prenosová rýchlosť a novým štandardom sa stáva streaming priamo v mobile.
Aplikácie
Najstaršie typy mobilov boli bez aplikácií, Steve Jobs však údajne predpovedal ich svetlú budúcnosť ešte v roku 1983, teda skôr ako sa mobily vôbec začali predávať.
Prvé aplikácie boli vyvíjané priamo pre konkrétne zariadenia a plnili len základné funkcie – telefónny zoznam, kalendár, populárna hra „Snake“ a podobne. Postupne pribúdali prehrávače hudby, fotogalérie, či antivírusy.
Masová obľuba aplikácií nastala po príchode smartfónov a spustení Apple App Store a Google Play (pôvodne Android Market). Zrodili sa legendy ako Angry Birds, WhatsApp, či Instagram a okrem nich ďalšie milióny aplikácií pre Android, iOS, Windows a Blackberry.
V roku 2017 bol priemerný počet aplikácií na užívateľa používaných denne 9 a mesačne 30.
Hudba
Prechádzať sa po ulici s mobilom vo vrecku a počúvať pritom hudbu kedysi znamenalo, že v druhom vrecku sa nachádzal prehrávač MP3, alebo iPod. Vítaným vylepšením sa preto stali natívne aplikácie rádia a prehrávania hudby priamo z pamäte telefónu.
Značným posunom smerom k širšiemu výberu hudby a odľahčeniu pamäte sa stali streamingové služby ako Spotify, iTunes, alebo Deezer, ktoré v posledných rokoch výrazne dominujú.
Fotoaprát
Zdá sa to len ťažko uveriteľné, ale prvý mobilný telefón s fotoaparátom – Sharp J-SH04 – sa objavil až na sklonku tisícročia, v novembri roku 2000. Robil fotky s rozlíšením 0,11 megapixelu.
Nasledujúce desaťročie prinieslo súperenie firiem Nokia a Sony Ericsson a s každým novým modelom pribúdali nielen pixely, ale aj kvalitnejšia optika.
Súčasnosť patrí duálnym fotoaparátom, aplikáciám umožňujúcim nafotenie panorámy až do 360 stupňov, fenoménu „selfie“ a experimentom s integráciou kompaktných fotoaparátov.
Dizajn
Alebo to najlepšie na záver. Sledovať zmeny dizajnu mobilov v čase a spoločenskom kontexte môže vyvolať silný pocit nostalgie. Práve s ním zrejme počítala aj Nokia, keď nedávno uviedla na trh svoju ikonu v novom šate, model 3310. Treba uznať, že návrat legendy sa vydaril.
Zostáva dúfať, že sa pripoja aj ďalší výrobcovia a retro črty budeme vídať častejšie.