Pri zaobchádzaní s elektronickými zariadeniami a digitálnymi technológiami sa neraz stáva, že sa opierame o rady pôvodne dobre mienené, no už dlhší čas prežité. Jednou z nich je tá o potrebe vypnúť počítač vždy vtedy, keď ho nepoužívame. Hoci je pravdou, že táto praktika bola užitočná v minulosti, kedy sa počítačové komponenty ľahšie opotrebovávali, dnes už to neplatí. Nielenže má hardvér dlhšiu životnosť, ale zariadenia sú už aj vyrábané so zámerom zníženia nutnosti častého reštartu.
Treba teda ešte PC, smartfón, či tablet vôbec vypínať? A ak áno, kedy to má naozaj praktické opodstatnenie? Odpoveď asi najviac závisí na preferenciách každého užívateľa.
Desktop a laptop
Dôvody pre vypnutie počítača na noc, alebo víkend, zahŕňajú najmä preventívne opatrenia a šetrenie energie. Dôležitým faktorom pri porovnávaní je aj režim, v ktorom prípadne počítač necháte zapnutý - „spánok“ znamená, že zostáva aktívna pamäť RAM, v režime „hibernácia“ sú od elektrickej energie odpojené všetky komponenty, vrátane RAM.
Osobné počítače vypínajte v týchto prípadoch:
-
• Chcete znížiť energetické náklady na prevádzku. Aj úsporné režimy vyžadujú čerpanie elektriny, čo sa môže na účtoch za ňu významne prejaviť hlavne v organizáciách - firmách, školách a podobne.
-
• Obávate sa neočakávaných výpadkov dodávky elektriny. Počítač v spánkovom režime zachováva aplikácie spustené a náhle prerušenie chodu môže viesť k strate údajov. Hrozba silného blesku pridáva aj riziko poškodenia elektroniky.
-
• Vyrušujú vás sprievodné zvuky. I keď notifikácie sa dajú ľahko umlčať, u starších PC sa môže ozvať ventilátor, alebo zvuky pevného disku.
-
• Chcete optimalizovať výkon. Nie náhodou je reštart prvou radou, ktorú počujete od každého servisného technika – občasné vypnutie PC slúži k náprave mnohých menších problémov.
-
• Záleží vám na údržbe komponentov. Moderný hardvér je natoľko kvalitný, že predtým ako doslúži, si už pravdepodobne kúpite nový počítač. Ten starý sa vám však stále môže zísť, a preto sa ho oplatí udržiavať v dobrom stave.
Naopak, vaše PC nechávajte zapnuté ak chcete docieliť nasledovné:
• Rýchly návrat k otvoreným aplikáciám a rozpracovaným dokumentom. Obnovenie pôvodného stavu zo spánkového režimu je prakticky okamžité. Oproti tomu, typické spustenie systému trvá spravidla okolo 1-2 minúty (s výnimkou PC s modernými SSD diskami).
• Pravidelné aktualizácie softvéru, bezpečnostné skeny a výmeny dát so serverom. Mnohé z automatických, rutinných úloh nevyhnutných pre údržbu počítača a správu dát je najlepšie uskutočniť v noci. Vyhnete sa tak kompromisom ohľadom výkonu počas pracovného dňa.
• Potrebujete prístup na diaľku. Ak ste mimo práce, či domova a počítač vám slúži ako server, ku ktorému chcete mať prístup z iných zariadení.
Smartfón a tablet
Situácia pri mobilných telefónoch je trochu odlišná. Tieto zariadenia boli dizajnované tak, aby mohli byť zapnuté nonstop – ústrednou myšlienkou je byť zastihnuteľný, kedykoľvek a kdekoľvek.
Smartfón teda netreba vypínať takmer vôbec. Väčšina batérií má dlhú životnosť, uvádza sa 300 až 500 cyklov od plného nabitia po kompletné vybitie, no menej optimálne potom fungujú aj naďalej. Vypnutie telefónu na noc batériu nešetrí, lebo je nepravdepodobné, že zariadene bude intenzívnejšie používané.
Mimochodom, čo je pre životnosť batérie oveľa podstatnejšie, je účel a frekvencia využívania smartfónu. Ak vám dennodenne slúži okrem telefonovania aj ako prehrávač hudby, videa a GPS navigátor, batéria vydrží kratšie.
Ani na uvoľnenie operačnej pamäte, keď máte spustených viacero aplikácií súčasne, nie je nutný reštart telefónu. Pamäť RAM je buď menežovaná automaticky, alebo vám, ako užívateľovi, postačí reštartovať len niektoré z aplikácií.
Výnimočné prípady kedy je vhodné smartfón vypnúť a znovu zapnúť, sú dva. Jedným je aktualizácia operačného systému. Druhým zasa úmyselné totálne vyčerpanie batérie, ktorého cieľom sú kalibrácia batérie a spresnenie monitorovania jej stavu.
Obdobne je tomu aj u tabletov. Môžu, či skôr mali by, zostať zapnuté po väčšinu času. Reštartujte len keď to vyžaduje inštalácia softvéru. Odlišné v tomto smere sú tablety s operačným systémom Windows 8 a 10 (napríklad rad Surface Pro), ku ktorým treba pristupovať ako ku laptopom.
Bez ohľadu na konkrétne zariadenie, čo sa vypínania týka, menej môže byť viac. Pri počítačoch vám k správnemu rozhodnutiu pomôže zodpovedanie otázky potreby verzus spotreby, smartfónom a tabletom nechajte raz do roka vybiť batérie.