Automatické rozoznanie WiFi siete a pripojenie k nej patria k štandardným očakávaniam pri všetkých mobilných zriadeniach, iPhone nevynímajúc. Len málo situácií je pre užívateľa viac frustrujúcich ako tá, keď sa namiesto rýchleho pripojenia k internetu doma, či v práci, musí spoliehať na limitované dáta mobilného operátora.
Príčin prečo WiFi v smartfónoch od firmy Apple nefunguje tak, ako by malo môže byť niekoľko:
- náhodné, nezamýšľané zmeny nastavení,
- aktualizácia iOS,
- problém s WiFi routerom v objekte,
- porucha hardvéru zariadenia.
Kým pri softvérových problémoch si môže užívateľ často pomôcť sám jednoduchými a dobre známymi postupmi ako sú reštart routeru, reboot iPhone-u a reset nastavení, pri poškodení elektronických komponentov je už potrebná pomoc odborníka.
WiFi čip, zároveň zodpovedný aj za fungovanie technológie Bluetooth, je jedným zo základných čipov v dnešných smart zariadeniach. Čip, ako už z názvu vyplýva, má na starosti pripojenie k WiFi sieťam a spárovanie bezdrôtových zariadení, napríklad slúchadiel, reproduktorov a podobne.
Poškodenie WiFi / Bluetooth čipu môže spôsobiť nemalé problémy – častokrát v smartfóne nevypne len dané funkcie, ale spôsobuje aj zvýšený odber energie, čo má za následok rýchlejšie vybíjanie batérie a prehrievanie zariadenia (u zariadení iPhone 5 – 8P k nemu dochádza v hornej časti, pod šošovkou zadnej kamery).
Odhalenie problému – skorá detekcia
Prvotné príznaky poškodenia čipu sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. Napríklad v nastaveniach je možnosť zapnutia funkcie WiFi zašednutá (viď obrázok).
Druhou indikáciou je, že Bluetooth nedokáže detegovať žiadne externé zariadenie, ani ak sa nachádza v bezprostrednej blízkosti iPhone-u. V nastaveniach, v sekcii Všeobecné > Informácie sa v riadkoch WiFi adresa alebo Bluetooth môže taktiež namiesto adresy zobrazovať „N/A“.
Aby užívateľ s istotou vylúčil možnosť problému so softvérom, jedným z prvých krokov v podobnej situácii je v Nastavenia > Všeobecné > Resetovať vybrať možnosť Resetovať všetky nastavenia. Ak to nepomôže, môžete zvoliť možnosť Resetovať nastavenia siete a úplne posledná možnosť je vymazať celý obsah a nastavenia (takzvaný továrenský reset). Tieto možnosti prichádzajú do úvahy hlavne vtedy, keď sa zariadenie neprehrieva. V prípade, že sa iPhone prehrieva, resetovanie nemá veľký zmysel, lebo poškodenie bude s najväčšou pravdepodobnosťou hardvérové, nie softvérové.
Ak sa smartfón prehrieva, odporúča sa navštíviť špecializované stredisko, kde odborní technici poruchu odstránia zásahom do základnej dosky zariadenia. Odkladanie návštevy servisu a udržiavanie zariadenia s poškodeným WiFi čipom v prevádzke môže mať veľmi negatívny vplyv na batériu (tzv. podbíjanie) a zároveň sa vysokou teplotou môžu poškodiť i vodivé dráhy v základnej doske.
Oprava
V prvej fáze opravy sa zariadenie otvorí, odpoja sa káble flex, LCD a od digitalizátora, potom sa z neho pomocou skrutkovača vymontuje základná doska. Tá sa následne upevní v PCB držiaku, aby sa predišlo jej nekontrolovanému pohybu počas opravy.
WiFi čip sa z oboch strán obalí teplovzdornou páskou a postupným nahrievaním sa z jeho okolia odstráni lepidlo. Horúci vzduch prúdiaci z tepelnej pištole by mal mať teplotu asi 240°C.
Čip je následne odletovaný a základná doska očistená od zvyškov lepidla a cínu, pomocou na tento účel určeného čistiaceho prostriedku a špeciálne tvarovanej medenej špachtličky. Tento úkon vyžaduje vysokú precíznosť, aby sa kontaktná plocha pod čipom dôkladne vyčistila, no zároveň nedošlo k kej poškodeniu.
Samotný čip sa potom vymení za nový, avšak pre korektné fungovanie nového WiFi / Bluetooth čipu nestačí len samotný čip naspäť naletovať. Po vychladnutí všetkých komponentov a vyčistení okolia novo inštalovaného čipu je potrebný tiež zásah do prostredia, v ktorom sú uložené adresy pôvodného čipu a ich nahradenie novými (pri modeloch iPhone-u 6S a vyššie).
Príčiny poškodenia
K najčastejším príčinám poškodenia čipu, najmä u skorších modelov iPhone, kde sa čip nachádza v blízkosti otvoru pre pripojenie slúchadiel, patria prítomnosť špiny a čiastočiek prachu. Prienik vody alebo iných tekutín môže WiFi / Bluetooth čip taktiež poškodiť a rovnako tak i silné mechanické nárazy zariadenia. Všetkým z týchto vplyvov by sa mal preto užívateľ snažiť predchádzať.