Pre a proti kúpe použitého mobilu
Odolať kúpe najnovšieho iPhonu alebo Samsungu je ťažké. Ale len kým sa nepozrieme na cenu. Kúpa nového smartfónu môže totiž zanechať poriadnu prázdnotu v peňaženke, najmä, ak chcete mať kvalitný model najnovšej generácie s nadčasovým dizajnom a technickými vymoženosťami.
Ak však chcete „nový“ telefón a, zároveň, nezruinovať svoj rozpočet, riešením môže byť kúpa z druhej ruky. Tá má niekoľko výhod a môže vám ušetriť aj niekoľko stovák eur, avšak len v prípade, že na to pôjdete rozumne.
1. Definujte si, aký smartfón hľadáte
Ak nepoznáte presný model alebo značku, ktorý by vás potešil, premyslite si, aké parametre by váš „nový“ telefón mal spĺňať. Spíšte si funkcie a ostaté parametre, ktoré od telefónu očakávate a hľadajte modely vo vašej cenovej kategórii.
Tiež je dôležité zistiť cenové relácie, v ktorých sa dané modely pohybujú. Venujte preto trochu času malému prieskumu a pozrite sa na ceny použitých mobilných. Užitočné môže byť aj overenie si ceny nového nepoužitého modelu.
Chcete ušetriť ešte viac? Čas rozhoduje. Čím starší model, tým lacnejší. Niekedy sú však rozdiely medzi dvoma, po sebe nasledujúcimi modelmi takmer zanedbateľné. A tak buď kúpite rok-dva starý model, alebo si počkáte na ohlásenie toho novšieho.
2. Nakupujte iba cez overené e-shopy a od overených predajcov
Internet ponúka obrovský sortiment smartfónov, a to nových aj použitých. Nie všetky webové stránky sú však spoľahlivé. Tie dôveryhodné inzerujú ponuky, ktoré obsahujú autentické fotografie, podrobný popis technického a vizuálneho stavu, sériové číslo modelu a politiku vrátenia peňazí.
Často využívanými kanálmi sú aj bazáre a sociálna sieť Facebook. V takom prípade však kupujete od fyzickej osoby bez akýchkoľvek garancií. V prípade, že kúpite použitý mobil, ktorý sa po bližšom skúmaní ukáže ako chybný, vrátenie peňazí závisí od osobného charakteru predávajúceho.
3. Dohodnite si stretnutie s predajcom
Pokiaľ kupujete smartfón z druhej ruky a z iného štátu alebo kontinentu, stretnutie s predajcom asi nebude možné. Napriek tomu sa môže stať, že nájdete použitý telefón, ktorého predajca býva v susednom meste. Osobné stretnutie má veľkú výhodu. Môžete si overiť vzhľad telefónu a vyskúšať jeho funkcionalitu okamžite.
Predajcovi vopred oznámte, že v ňom budete chcieť vyskúšať funkciu vlastnej SIM karty, budete chcieť vidieť, že sa v poriadku nabíja, že je možné ho zapnúť a dotykový displej bez problémov funguje.
Na osobnú kontrolu si so sebou pre istotu prineste externú nabíjačku alebo notebook s nabíjacím káblom, microSD kartu, slúchadlá a aktívnu SIM kartu. Po úvodnej vizuálnej kontrole skontrolujte, či má originálnu batériu. V prípade, že nie, získate dobrú vyjednávaciu pozíciu na lepšiu cenu.
Väčšina inteligentných telefónov má vo svojom vnútri nálepku, ktorá vám prezradí, či bol telefón poškodený vodou. Ešte pred osobným stretnutím zistite, kde presne sa táto nálepka nachádza. Častokrát ju nájdete v málo viditeľných miestach, ako napríklad vo vnútri vstupu na slúchadlá.
Po vložení SIM karty smartfón zapnite a vyskúšajte všetky funkcionality, ktoré vám prídu na rozum. Zavolajte niekomu, pošlite SMS a pripojte sa na internet. Pozrite sa, či funguje microSD slot a fotoaparát.
Pred stretnutím by ste mali zistiť aj niekoľko servisných kódov, ktoré vám poskytnú informácie o zariadení, batérii a senzoroch.
4. Predávaný mobil skontrolujte
Môže sa zdať, že tento krok je možné vykonať jedine v prípade osobného stretnutia s predávajúcim. Pri on-line kúpe ho však môžete skontrolovať aj pri doručení kuriérom.
5. Zaplaťte až pri preberaní
Najdôležitejším pravidlom je neplatiť za použitý telefón vopred. A to aj v prípade, že sa vám predajca zdá byť dôveryhodným a telefón potrebujete súrne. Za smartfón zaplaťte až pri preberaní, a ak je to možné, vopred si vypýtajte kontaktné informácie na predajcu pre prípad, že by ste neskôr mali nejaké otázky alebo pochybnosti.