Vynikajúca novinka pre majiteľov krehkých smartfónov a zlá správa pre nás. ;) Britskí vedci vyvinuli nový materiál, ktorý so sebou nesie vlnu revolúcie hneď v niekoľkých oblastiach.
Tento nadčasový materiál funguje na princípe krvi, ktorá má prirodzenú schopnosť zrážať sa, a tak nás chráni pred vykrvácaním. Pôvodne vyvíjaný pre letecký priemysel a konštrukčné vylepšenie krídel, dokáže vyplniť miniatúrne štrbiny a v ich vnútri stvrdnúť.
Predstavte si, že by vám mobil spadol na zem a jeho jemná obrazovka praskla na niekoľkých miestach. V dnešnej dobe by ste sa nešťastní vybrali do servisu, aby vám drahý displej vymenili. Ak by ste však mali dotykový displej z nového materiálu, praskliny by sa vám zacelili a vyplnili neviditeľnými polymérmi, ktoré by fungovali ako lepidlo.
Ide o skutočne revolučný materiál so širokospektrálnym využitím, ktorý je vyrobený z chemických látok na báze uhlíka. Chemické zlúčeniny pôsobia ako „liečivý“ agent aktívny v mieste poškodenia. Materiál obsahuje vrstvu z miliónov mikroskopických ,,guličiek". Pri narušení tejto vrstvy, napríklad úderom, sa uvoľní tekutina, ktorá prenikne do poškodených miest a vrstvu zacelí a spevní. Zaháji sa proces polymerizácie, teda stvrdnutia tejto tekutiny a displej bude ako nový.
Duncan Wass, chemik z vývojového tímu z Britskej univerzity v Bristole, povedal: „Inšpirovali sme sa ľudským telom. Neprešli sme evolúciou až do bodu absolútnej regenerácie tela po jeho poškodení. Ak by sme aj takú schopnosť mali, naša koža by bola taká hrubá ako koža nosorožcov. Keď sa zraníme, začneme krvácať, avšak naša krv sa zrazí a rana sa zahojí. Túto istú funkciu sme priradili syntetickému materiálu a prikázali sme mu sa vyliečiť." (Zdroj: http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/self-healing-technology-one-step-closer-after-scientists-produce-aircraft-wings-which-fix-themselves-10302249.html )
V niektorých prípadoch vedecký tím zaznamenáva 100 %-nú obnovu mechanickej pevnosti materiálu po poškodení. Technologický priemysel už nadšene očakáva možnosť použitia tohto nového materiálu vo svojich výrobkoch. Výrobcovia by tak museli iba mierne upraviť výrobný proces a do materiálu pridať novú zložku. Wass však odkazuje: „Problém spočíva v detailoch. Musíme skontrolovať, či sa nejakým spôsobom nezmenia vlastnosti materiálov po obohatení o nový prvok."
V súčasnosti sa tím nachádza vo fáze, v ktorej sa sústredí na použitie nového materiálu v dotykových displejoch smartfónov. V časovom horizonte piatich rokov, tak môžeme vstúpiť do éry mobilov so „samo sa opravujúcim“ displejom.