Pri spomenutí značky Huawei prídu, do veľkej miery oprávnene, ako prvé na um smartfóny. Tento čínsky producent ich dodá ročne na svetové trhy až 38 miliónov. Aktuálne je podľa odhadov tretím najväčším výrobcom a očakáva sa, že v dohľadnom čase predstihne Apple a stane sa najsilnejším konkurentom stagnujúceho Samsungu. Čo sa rastu týka, firma má na najbližšie roky vysoké očakávania najmä v rámci Európy. Populárny a najmodernejšími technológiami nabitý model P20 bol v tomto smere nesporne správnym krokom.
No Huawei sústreďuje svoj mozgový potenciál a finančné zdroje aj na realizáciu viacerých iných, nemenej vzrušujúcich projektov. A pritom, trochu paradoxne, musí firma odolať mnohým, pre ňu reálnym obchodným príležitostiam a zamerať svoje úsilie na to, v čom sú najlepší. Slovami hovorkyne Joy Tan: „Pre nás je to všetko o informačných tokoch. Naozaj veľmi sa sústreďujeme na ich budovanie. O aplikáciách neuvažujeme. Je ich priveľa a ich vývoj by len odvádzal našu pozornosť.“
Na aké inovácie z dielne Huawei sa teda môžeme tešiť?
Oživenie egyptskej knižnice v Alexandrii
Alexandrijská knižnica bola v staroveku jedným z najväčších a najvýznamnejších archívov rukopisov na papyrusových zvitkoch, aj iných artefaktov. Miestna univerzita si vytýčila ambiciózny cieľ - digitalizovať dodnes zachované texty. Technické zázemie v podobe na mieru dizajnovaného superpočítača im poskytuje práve Huawei. Ide o výkonom i rozmermi optimalizovanú zostavu serverov, navrhnutú v spolupráci s egyptským ministerstvom informácií. U odbornej verejnosti vyvolala okrem obdivu i otázky, či nejde o prehnane grandiózne riešenie.
Peňažné transfery v Afrike
Egyptská vláda nie je na africkom kontinente jedinou, s ktorou Huawei spolupracuje. Angažuje sa tiež v sfére rozširovania internetového pokrytia afrického vidieka, a to pomerne sofistikovaným spôsobom. Vyvinula a sprístupnila vlastnú platformu na peňažné prevody zo zahraničia, aby tak pomohla poskytovateľom internetu zatraktívniť ich ponuku služieb. Vďaka partnerstvu s aplikáciou WorldRemit už získali 100 miliónov užívateľov.
Parížska opera online
Ďalším atraktívnym projektom spoločnosti je propagácia umenia formou digitálneho archívu predstavení parížskej opery. Iniciatíva sa volá „Digitálna Akadémia“ priaznivcom hudby, či baletu umožní pozrieť si zadarmo, z pohodlia svojho domova a v rôznych formátoch, záznamy podujatí z minulosti.
WiFi v základnom tábore Mount Everestu...
Sto kilometrov dlhá sieť mikrovlnných „hotspotov“ na skalnatom úpätí najvyššej hory sveta má hneď niekoľko výhod. Prístup horolezcov k aktuálnej predpovedi počasia, vzájomná komunikácia, kontakt so záchranármi i streaming v priamom prenose pre blízkych doma. Technológiou, použitou pre himalájsku 4G sieť, je LTE TDD. Dnes je rozšírená predovšetkým v Ázii a tvorí jednu z ťažiskových obchodných aktivít Huawei.
... aj podmorské káble k odrezaným ostrovom
A ambícia Huawei rozširovať dostupnosť vysokorýchlostného internetu sa neobmedzuje len na vysoké hory a riedko osídlené vnútrozemie. Spoločne s vládou karibského štátu Belize realizovala prepojenie kontinentálneho územia s priľahlým ostrovom San Pedro. 24-kilometrový podmorský optický kábel poskytuje prenosovú rýchlosť 32 Tbit/s. Postupné nahrádzanie nespoľahlivých satelitných riešení bude zrejme nasledovať aj u ďalších ostrovných krajín a Huawei už podpísali zmluvu so Šalamúnovými ostrovmi, nachádzajúcimi sa v Tichom oceáne.
Budúcnosť autonómnych vozidiel s 5G konektivitou
Na vývoj technológie 5G vyčlenil čínsky gigant 600 miliónov dolárov a 300 vedcov. Jej veľkou prednosťou je rýchlosť a uplatnenie by mala nájsť, okrem iného, u autonómnych vozidiel. Podľa doterajších testov sa napríklad, na rozdiel od 4G, dramaticky znižuje reakčný čas vozidla pri brzdení. Keďže oneskorenie informačného toku je pri 5G minimalizované, znižuje sa aj brzdná dráha, čo má výrazne pozitívny dopad na bezpečnosť. Inou dobrou praktickou aplikáciou 5G by mohla byť pomoc pri zrýchlení a spresnení koordinácie rôznych služobných vozidiel s dispečingom.
Internet vecí a smart domácnosť
Snaha o vytvorenie nového štandardu v oblasti nízkoenergetických domácich sietí využívaných zariadeniami Internet of Things (IoT) má názov Narrowband IoT (NB-IoT). Doterajšie riešenia sú často nespoľahlivé, málo bezpečné a nákladné na chod i údržbu. NB-IoT, v ktorého vývoji je Huawei jedným z lídrov, adresuje všetky z týchto problémov a prináša do našich domovov nový rozmer konektivity a spracovania dát. Od kontroly zámkov na dverách, žalúzií, osvetlenia a termostatu priamo zo smartfónu, cez optimalizáciu spotreby energií, až po prepojenie domáceho kina, chladničky s nákupným zoznamom, či osobným asistentom. Môžeme sa pripraviť na naozajstnú revolúciu.