Obrazovky s rozlíšením 4000 pixelov (skrátene 4K), nie sú novinkou. Počas posledných rokov sa čoraz častejšie objavujú v nových modeloch televízorov aj počítačových monitorov. Ostrosť obrazu v 4K zapôsobí už na prvý pohľad a dojem sa ešte umocnení pri prezentácii bok po boku s obrazom v HD. Či sa táto špecifikácia oplatí aj pri notebooku je predovšetkým otázkou účelu, na ktorý ho plánujeme využívať. V nasledujúcich prípadoch dáva 4K laptop najväčší zmysel aj napriek jednému zrejmému nedostatku.
1. Editovanie fotografií, videa a CAD
Fotografie i video v 4K kvalite je možné urobiť na viacerých zariadeniach, od videokamier, cez digitálne zrkadlovky, až po produkty GoPro. Ak zamýšľame laptop používať na úpravu a prezentáciu takéhoto materiálu, 4K obrazovka je nepochybne dobrou voľbou. Hoci rozsah farebnej škály, alebo hustota pixelov tu zostávajú kľúčovými faktormi, pridanú hodnotu zvýšenej ostrosti a detailu určite ocení každý fotograf, editor, či grafik.
Podobne je to aj pri práci s nástrojmi CAD (Computer-Aided Design, čiže tvorba návrhov pomocou počítača). Vyššia ostrosť znamená nielen krajší prvý dojem pri pohľade na geometrický model, ale aj menej času stráveného pri tvorbe zoomovaním.
2. Sledovanie 4K obsahu
S rastúcim trendom 4K rozlíšenia pribúda aj originálny obsah. YouTube, Netflix aj veľké produkčné spoločnosti rozširujú ponuku 4K vo formátoch online streamingu a Blu-Ray. Zostáva však na zváženie, či je práve laptop vhodným zariadením na sledovanie filmov a TV. Ak sa rozhodneme využiť ho na tento účel, treba mať na pamäti, že pre maximálny zážitok zo 4K je dôležité zohľadniť viacero vecí.
Veľkosť obrazovky (uhlopriečka) a naša vzdialenosť od nej i ostrosť nášho zraku prispievajú spoločne k výslednému dojmu zo sledovaného obrazu. Platí, že 4K detaily nie sú od určitej vzdialenosti od obrazovky rozoznateľné. Čím je väčšia uhlopriečka obrazovky, tým ďalej od nej môžeme pri jej sledovaní byť. Naopak, pri slabšom zraku je pre zachovanie 4K efektov nutné sledovanie z bližšej vzdialenosti.
3. Hry
Pochopiteľne, ani herný priemysel nezaostáva za 4K trendom. Pozornosť pútajú opäť najmä podrobnejšie detaily a ostrosť obrazu, prinášajúce novú dimenziu zážitku. Spojené sú však aj so zvýšenými nákladmi. Tie vychádzajú nielen zo samotnej ceny obrazovky, ale aj ostatných hardvérových komponentov potrebných pre nároky moderných hier, predovšetkým dostatočne silnej grafickej karty (GPU). Hranie v 4K na notebooku je teda reálnou možnosťou, či však optimálnou, to je na individuálnom posúdení každého hráča.
4. Držať krok s vývojom
S tým, ako sa technológia 4K postupne rozširuje, stáva sa aj súčasťou „prémiových“ notebookových zostáv. Majiteľom 4K laptopu sa tak môžeme stať aj akoby náhodou, ak máme vyššie nároky na ostatné komponenty, ale naša ideálna zostava je v ponuke len so 4K obrazovkou.
Nielen v tomto prípade na ňu možno nahliadať aj ako na budúci nový štandard. Ak očakávame, že sa so 4K obsahom budeme stretávať čoraz častejšie, alebo ho sami tvoriť a ponúkať, nemali by sme sa ukrátiť o žiadnu novú skúsenosť, či príležitosť očarujúcej prezentácie.
Energetická náročnosť
Najodrádzajúcejšou stránkou 4K notebookov je vysoká spotreba energie. Jedným z hlavných dôvodov prečo laptopy vôbec existujú je, že sú prenosné. A niekedy nie je vôbec ľahké predvídať, ako dlho sa budeme musieť v konkrétny deň spoliehať na batériu. Výsledky viacerých testov ukazujú, že batéria vydrží pri plnom 4K výkone len pár hodín a o polovicu kratšie, ako pri verzii s HD rozlíšením. K energetickej náročnosti prispieva okrem displeja aj zvýšený výkon, potrebný na spracovanie obrazu.
Ak trávime väčšinu pracovného dňa pohybom medzi rokovaniami, či stretnutiami s notebookom v ruke, mali by sme radšej zostať pri HD, alebo sa zmieriť s tým, že daňou za efektný 4K obraz bude často vybitá batéria.
Hotline