Snáď každému, kto vlastní mobilný telefón sa aspoň raz stalo, že ho oblial alebo „utopil“. Rád, ako ho zachrániť, je neúrekom. Vysať vodu slamkou, zabaliť do papierovej utierky alebo „zaručená“ metóda vloženia telefónu do vrecka s ryžou. Kde sa trik s ryžou vzal a funguje vôbec?
Mnohé desaťročia sa v tropických oblastiach používala ryža na ochranu fotografického a filmového vybavenia pred vlhkosťou. V roku 1996 sa v rubrike časopisu Yankee, Make It Last: Over 1,000 Ingenious Ways to Extend the Life of Everything You Own (voľný preklad -Predĺžte životnosť: Viac ako 1000 dômyselných spôsobov, ako predĺžiť životnosť všetkého, čo vlastníte), objavila rada autora Earla Proulxa: „Ak beriete svoj fotoaparát do teplého a vlhkého podnebia, zabráňte jeho znehodnoteniu vložením silica gélu (dostupný v obchodoch s foto technikou) do obalu, v ktorom budete kompletné vybavenie skladovať. V prípade núdze ho môžete nahradiť neuvarenou ryžou.“
Dokonca, už v roku 1946 sa v jednom článku časopisu Popular Photography píše, že podobne ako silica gél môže fungovať aj čaj, tvrdý hnedý papier a ryža. V článku sa však píše aj to, že na to, aby táto alternatíva naozaj fungovala, je potrebné použiť skutočne veľké množstvo ryže.
Funguje teda trik s ryžou?
V júli 2007, necelý mesiac po tom, ako bol iPhone prvýkrát uvedený na trh, člen internetového fóra MacRumors s prezývkou Jorsuss založil konverzáciu s názvom: Môj iPhone skončil vo vode. Nový telefón mu, totiž, spadol do drezu s vodou, a tak ho v snahe zachrániť, vložil do vrecka s ryžou. Bohužiaľ, ryža nepomohla.
V roku 2014 sa portál Gazelle rozhodol skoncovať s pochybnosťami o pohlcovaní vlhkosti ryžou. Realizoval „polo-formálny“ test a zistil, že zo siedmych testovaných ingrediencií, ktoré sa bežne nachádzajúcich v každej domácnosti, surová ryža pohlcovala vlhkosť najmenej. Pre zaujímavosť, na predposlednom mieste bola podstielka pre mačky.
V tom istom roku sa spoločnosť TekDry, ktorá sa špecializuje na opravu mobilných zariadení poškodených vlhkosťou, rozhodla profesionálne overiť trik s ryžou. Výsledok bol jednoznačný: „V experimentálnych podmienkach sa z mobilného telefónu vloženého do ryže odparilo len o trochu viac vody ako z telefónu, ktorý do ryže ponorený nebol.“
Ako to, že v niektorých prípadoch ryža naozaj pomohla? Pravdepodobne sa jedná o prípady, kedy by bol telefón v poriadku aj bez toho, aby bol pár dní „naložený“ v ryži.
Prečo sa aj napriek tomu trik s ryžou stále šíri? Pretože znie dobre, jednoducho a lacno.
Čo naozaj pomôže?
Jediná účinná rada, ako zachrániť svoj telefón pri poliatí znie: „Okamžite ho vypnite, vyberte baterku a zaneste odborníkom, ktorí si s ním poradia. V žiadnom prípade sa ho nepokúšajte zapnúť, aby ste si otestovali, či funguje.“